Kolontár vörösiszap 2010 - Magyar Pelican Brief nélkül
Egyszerűen megdöbbentő, hogy megtörténhetett Magyarországon 2010-ben egy ilyen tragédia. De sajnos több annál. Felveti annak a lehetőségét, hogy a hasonló "veszélyes" üzemek megfelelően vanna-e ellenőrizve, kezelve hazánkban.
foto via index.hu (MTI) - katt a többiért vörösiszap
Sajnos Magyarországon, vagy valamiről nagyon hangos szócsatákat vív a közvélemény, minden épeszű érv-, ellenérvhalom nélkül. Vagy nem is kerül a felszínre, hogy lenne valami, amiről szélesebb körben is érdemes lenne, sőt kellene beszélni.
A mondó önmagában azt sajnálja nagyon, hogy akár igaznak bizonyul, - akár nem, az hogy a gáttal volt valami probléma, - az emberek most felszínrekerült, korábban már meglévő félelmei alapján nem történt semmi. A félelmeik nem kerültek sankinek a kezébe, aki felszínre hozta volna azokat. Nincs, vagy nem tudunk arról, hogy létezik olyan szerv, szervezet - a greenpeaceon kívül - aki bármikor is hangoztatta volna, hogy márpedig valakinek feladata, hogy ilyen üzmeket, létesítményeket felülvizsgáljon, és márpedig yyyy.mm.dd-kor aki kiadta a pecsétet a működésre, az milyen körülmények között történt. Nem látjuk most sem nyitva azokat a szabványokat amiknek a létesítmények megfelelőségét vizsálgni kellene, rögített és publikus módszertan mellett. Azt gondoljuk, hogy egy szóval "Bejárás" egy ilyet elintézni nem lehet. És azt is ,hogy a felelősség, igen is lokálisan is megvan.
Egyfelöl a helyi lakosok félelmeit a helyi önkormányzatnak napirenden kellett volna tartani. Kezelnie kellett volna azokat. Harcolni kellett volna, hogy az "Ugyan már Józsi!" típusú legyintések mellett, kivívja a megibzonyosodást a veszély valós, vagy valótlan voltáról. Igenis kolompot kellett volna kongatni, ami megmozdít valamit.
Igenis, vitatni kellett volna az esetleges ellenőrzések alaposságát, ha nincs megfelelő eljárásrend, mely esetleg figyelembe veszi, hogy amennyiben szivárog a gát, akkor mi is a teendő.
Igen is kellett volna lennie BCP-nek, azaz problémakezelési tervnek. Hol voltak a katasztrófavédők?
Igenis, a környezetvédelmi minisztériumig a sajtóig is lehetett volna menni, ha és amennyiben törődnek a közösségel a helyiek.
Ömlik az iszap Devecsernél nagyobb térképen való megjelenítése
Ezzel a mondó nem akarja azt állítani, hogy Kolontár vesztéről csak és kizárólag a Kolontáriak tehetnek! Sőt! De azt mindenképpen, hogy a mai világban nincs másunk, csak hogy kiálljunk magunkért. Harcoljunk, és keressünk társakat a harchoz azért, hogy elérjük amit szeretnénk: adott esetben azt, hogy a biztosnágérzetünk megvan.
részlet: pelican brief / opening secquence
És persze most a nagy hivatalok majd mindent jól rá fognak varrni az üzem nyakára. Már amit csak jogilag lehet. De mennyire fog erősödni a felügyelet, és a rendszer, aminek pont az a dolga, hogy a polgárok biztonságérzete, és valós biztonsága felett őrködjék. Vajon mit fog tenni a környezetvédelmi minisztérium, az állam, az ellenőrző szervek? Mennyire lesz látható ami egyébiránt mindenki számára látható, hogy ilyen fenyegetés, márpedig van!
Olyan osztágban szeretnénk élni, ahol a polgárok tisztában vannak a fenyegetettségükkel, és biztosak lehetnek abban, hogy a valós fanyegetés minimalizálása érdekében az állam, és annak szakszervei és szakszolgálatai minden tőlük telhetőt megtesznek, azért, mert valójában erre a felelősségre kapnak mandátumot mindannyian!